FH28K-30S-0.5SH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FH28K-30S-0.5SH
Manufacturer
Hirose
Description
CONN FPC/FFC 30POS, 0.5MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Locking Feature :
Flip Lock
Termination :
Solder
Flat Flex Type :
FFC, FPC
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Product Category :
FFC and FPC Connectors
Brand :
Hirose Connector
Cable End Type :
Straight
Number of Positions :
30
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Hirose Electric
Pitch :
0.020" (0.50mm)
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Contact Finish Thickness :
1.25µin (0.03µm)
Housing Color :
Gray
Package :
Digi-Reel?
Current Rating (Amps) :
0.5A
Height Above Board :
0.100" (2.54mm)
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Contact Material :
COPPER ALLOY
Actuator Color :
Black
Product Type :
FFC and FPC Connectors
Contact Finish :
Gold
Packaging :
Cut Tape
Features :
Solder Retention
Voltage Rating :
50V
Mating Cycles :
Actuator Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Series :
FH28K
Subcategory :
Datasheets
FH28K-30S-0.5SH
FH28K Series FFC, FPC Contacts, Bottom Cut Tape 0.020" (0.50mm) Solder 30 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C ~ 125°C 0.5A