FH28D-55S-0.5SH(98)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FH28D-55S-0.5SH(98)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN FFC BOTTOM 55POS 0.50MM R/A
Stock
61
In Stock :
61
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Filter Feature :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
No
Actuator Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Number of Rows :
1
Height Above Board :
0.100 2.54mm
Insulation Resistance :
500MOhm
Actuator Color :
Black
Series :
FH28
Voltage - Rated :
50V
Gender :
FEMALE
Housing Material :
Mating Cycles :
20
Connector Type :
FFC/FPC CONNECTOR
Factory Lead Time :
10 Weeks
Termination :
Solder
Current Rating :
500mA
UL Flammability Code :
94V-0
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
Phosphor Bronze
Operating Temperature :
-40°C~105°C
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Cable End Type :
Tabbed
Pitch :
0.020 0.50mm
Total Number of Contacts :
55
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish :
Gold
Mount :
Surface Mount
Additional Feature :
ZIF
IEC Conformance :
Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
RoHS Compliant
Locking Feature :
Rotary Lock
JESD-609 Code :
e4
Number of Positions :
55
Orientation :
RIGHT ANGLE
Mixed Contacts :
MIL Conformance :
Feature :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Pbfree Code :
yes
Housing Color :
Gray
Lead Free :
Lead Free
Wire/Cable Type :
Flat Flex
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current Rating (Amps) :
0.5A
Datasheets
FH28D-55S-0.5SH(98)
Hirose FH28D-55S-0.5SH(98)
FH28 Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 55 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~105°C 0.5A