FH12F-14S-0.5SH
Mfr.Part #
FH12F-14S-0.5SH
Description
CONN FFC BOTTOM 14POS 0.50MM R/A
FFC, FCB Thickness :
0.18mm
Gender :
Number of Positions :
14
Feature :
Zero Insertion Force (ZIF)
Current Rating :
500mA
UL Flammability Code :
94V-0
Current Rating (Amps) :
0.5A
Contact Finish :
Gold
Pitch :
0.020 0.50mm
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
10 Weeks
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
FFC, FPC
Contact Location :
BOTTOM
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Height Above Board :
0.079 2.00mm
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Total Number of Contacts :
14
Datasheets
FH12F-14S-0.5SH
Hirose FH12F-14S-0.5SH
FH12 Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 14 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~85°C 0.5A