FH12A-22S-0.5SH
Mfr.Part #
FH12A-22S-0.5SH
Description
CONN FFC TOP 22POS 0.50MM R/A
Feature :
Zero Insertion Force (ZIF)
Connector/Contact Type :
Contacts, Top
Surface Mount
Insulation Resistance :
500000000Ohm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
FFC, FPC
Depth :
6.2mm
Current Rating :
500mA
Contact Finish :
Gold
Reference Standard :
UL
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Current Rating (Amps) :
0.5A
Orientation :
RIGHT ANGLE
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Actuator Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Body Breadth :
0.079 inch
Insertion Force-Max :
ZIF N
Pitch :
0.020 0.50mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Location :
Top
UL Flammability Code :
94V-0
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Plating Thickness :
FLASH inch
Housing Color :
Beige
Pbfree Code :
yes
Max Current Rating :
400mA
Max Voltage Rating (AC) :
50V
Reliability :
COMMERCIAL
Mixed Contacts :
Contact Style :
BELLOWED TYPE
UL94 V-0
Contact Resistance :
50mOhm
Number Of PCB Rows :
1
Gender :
FEMALE
Length :
15.5mm
Withdrawl Force-Min :
ZIF N
JESD-609 Code :
e4
Total Number of Contacts :
22
Height Above Board :
0.079 2.00mm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number of Positions :
22
Datasheets
FH12A-22S-0.5SH
Hirose FH12A-22S-0.5SH
FH12 Series FFC, FPC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 22 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~85°C 0.5A