FH12-34S-0.5SV
Mfr.Part #
FH12-34S-0.5SV
Description
CONN FFC VERT 34POS 0.50MM SMD
FFC, FPC
Contact Resistance :
50mOhm
Pitch :
0.020 0.50mm
Total Number of Contacts :
34
Connector Type :
FFC/FPC CONNECTOR
Number Of PCB Rows :
2
Tape and Reel (TR)
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Current Rating (Amps) :
0.5A
Contact Style :
BELLOWED TYPE
Additional Feature :
ZIF
Height Above Board :
0.142 3.60mm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Insertion Force-Max :
ZIF N
UL Flammability Code :
94V-0
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Body Length or Diameter :
0.803 inch
Series :
FH12
Body Depth :
0.217 inch
Current Rating :
500mA
Voltage - Rated :
50V
Lead Free :
Contains Lead
Contact Finish :
Tin-Lead
Locking Feature :
Flip Lock
Contact Gender :
FEMALE
Reference Standard :
UL
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Reliability :
COMMERCIAL
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
GENERAL PURPOSE
Width :
3.8mm
Withdrawl Force-Min :
ZIF N
Number of Positions :
34
Mating Cycles :
20
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
UL94 V-0
Mating Information :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Lead, Tin
1
Insulation Resistance :
500000000Ohm
Feature :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Datasheets
FH12-34S-0.5SV
FH12 Series FFC, FPC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 34 Positions Surface Mount Tin-Lead -40°C~85°C 0.5A