FH12-30S-0.5SV
Mfr.Part #
FH12-30S-0.5SV
Description
CONN FFC VERT 30POS 0.50MM SMD
Reliability :
COMMERCIAL
MIL Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
5.7mm
Total Number of Contacts :
30
Reference Standard :
UL
Flammability Rating :
FH12
Additional Feature :
ZIF
DIN Conformance :
No
Flip Lock
Contact Style :
BELLOWED TYPE
Manufacturer Package Identifier :
FH12-30S-0.5SV
Body Length or Diameter :
0.724 inch
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Finish :
Tin-Lead
Contact Plating :
Lead, Tin
Height Above Board :
0.142 3.60mm
Lead Free :
Contains Lead
Actuator Color :
Brown
Mount :
Surface Mount
Current Rating (Amps) :
0.5A
Contact Resistance :
50mOhm
Body Depth :
0.217 inch
Current Rating :
500mA
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
Pitch :
0.020 0.50mm
Withdrawl Force-Min :
ZIF N
Insertion Force-Max :
ZIF N
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
Mixed Contacts :
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Width :
3.8mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Pitch :
500μm
HTS Code :
Voltage - Rated :
50V
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Mating Information :
Tape and Reel (TR)
Number of Rows :
1
Insulation Resistance :
500000000Ohm
Contact Gender :
FEMALE
Number Of PCB Rows :
2
Housing Material :
Polyamide (PA), Nylon
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Solder
Connector Type :
FFC/FPC CONNECTOR
UL Flammability Code :
94V-0
Feature :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Cable End Type :
Straight
Filter Feature :
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Number of Positions :
30
Datasheets
FH12-30S-0.5SV
Hirose FH12-30S-0.5SV
FH12 Series FFC, FPC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 30 Positions Surface Mount Tin-Lead -40°C~85°C 0.5A