FH12-10S-0.5SVA(98)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FH12-10S-0.5SVA(98)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN FFC VERT 10POS SMD AU
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
Factory Lead Time :
10 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Solder
Voltage - Rated :
50V
Housing Material :
Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish :
Gold
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Pitch :
0.020 0.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Above Board :
0.142 3.60mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Locking Feature :
Flip Lock
Actuator Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Mating Cycles :
20
Mounting Type :
Surface Mount
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Positions :
10
Contact Material :
Phosphor Bronze
Housing Color :
Beige
Cable End Type :
Straight
Feature :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating (Amps) :
0.5A
Series :
FH12
Actuator Color :
Brown
FH12 Series FFC, FPC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 10 Positions Surface Mount Gold -40°C~85°C 0.5A