FH10A-16S-1SHB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FH10A-16S-1SHB
Manufacturer
Hirose
Description
CONN FFC FPC TOP 16POS 1MM R/A
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Option :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tube
Connector/Contact Type :
Contacts, Top
Lead Pitch :
1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
No
Contact Gender :
Male
MIL Conformance :
No
Voltage - Rated :
50V
Feature :
Board Guide, Zero Insertion Force (ZIF)
Reliability :
COMMERCIAL
Housing Color :
Natural
Number Of PCB Rows :
1
Cable End Type :
Straight
Height Above Board :
0.118 3.00mm
Connector Type :
FFC/FPC CONNECTOR
DIN Conformance :
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Mount :
Surface Mount
Body Length or Diameter :
0.874 inch
HTS Code :
Body Depth :
0.26 inch
Insulation Resistance :
500000000Ohm
Contact Resistance :
25mOhm
Flammability Rating :
UL94 V-0
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Rows :
1
Number of Positions :
16
Operating Temperature :
-55°C~85°C
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Series :
FH10A
Lead Free :
Contains Lead
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Filter Feature :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Total Number of Contacts :
16
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Unknown
Pitch :
0.039 1.00mm
Contact Style :
BELLOWED TYPE
Durability :
30 Cycles
Current Rating (Amps) :
0.5A
Mating Information :
Ribbon Cable
Contact Finish :
Solder Plating
Insertion Force-Max :
ZIF N
Termination :
Solder
Housing Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
IEC Conformance :
JESD-609 Code :
e0
Contact Plating :
Solder Plating
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Contact Material :
Phosphor Bronze
Withdrawl Force-Min :
ZIF N
Published :
Reference Standard :
UL
Locking Feature :
Slide Lock
Dielectric Withstanding Voltage :
500VAC V
Additional Feature :
ZIF
Current Rating :
500mA
Body Breadth :
0.118 inch
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Datasheets
FH10A-16S-1SHB
Hirose FH10A-16S-1SHB
FH10A Series FFC, FPC Contacts, Top Tube 0.039 1.00mm Solder 16 Positions Surface Mount, Right Angle Solder Plating -55°C~85°C 0.5A