FGM.0B.304.CYMD52Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGM.0B.304.CYMD52Z
Manufacturer
LEMO
Description
LBP KEYM 4C CHR 5.2MM D BR
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS :
Compliant
Shell Material :
Brass
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Series :
0B
Mounting Feature :
Features :
Backshell
Package :
Bulk
Orientation :
M
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Height :
234 mm
Product Status :
Active
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
4
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
5.90µin (0.150µm)
Weight :
11.6 kg
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Silver
Shell Size, MIL :
Interface :
USB
Contact Material :
Bronze
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
7A
Shell Finish :
Chrome
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Width :
147 mm
Applications :
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Voltage Rating :
Primary Material :
Metal
Shell Size - Insert :
304
Depth :
360 mm
Plug, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Crimp Gold Chrome M Push-Pull, Detent Lock
FGM.0B.304.CYMD52Z Overview
FGM.0B.304.CYMD52Z Features
0B series
FGM.0B.304.CYMD52Z Applications
There are a lot of LEMO
FGM.0B.304.CYMD52Z Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER