FGM.0B.304.CLLD42Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGM.0B.304.CLLD42Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG FMALE 4P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
4
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Material :
Brass
Diameter :
9.5mm
Series :
0B
Length :
36mm
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Shell Size - Insert :
304
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Termination :
Solder Cup
Operating Temperature :
-55°C~250°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Shielded
Color :
Silver
Ratings :
IP50
Cable Opening :
0.126 ~ 0.165 (3.20mm ~ 4.20mm)
Feature :
Backshell
Current Rating :
7A
Fastening Type :
Push-Pull
Orientation :
M
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Gender :
FEMALE
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Style :
Socket
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Mount :
Free Hanging
Contact Material :
Bronze
Shell Finish :
Chrome
Plug, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk M Push-Pull
FGM.0B.304.CLLD42Z Overview
FGM.0B.304.CLLD42Z Features
0B series
FGM.0B.304.CLLD42Z Applications
There are a lot of LEMO
FGM.0B.304.CLLD42Z Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER