FGL.3K.312.CYMC85Z
Mfr.Part #
FGL.3K.312.CYMC85Z
Description
CONN PLUG FMALE 12POS GOLD CRIMP
Shell Size - Insert :
312
Fastening Type :
Push-Pull
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Number of Positions :
12
Current Rating (Amps) :
9A
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Cable Opening :
0.319 ~ 0.335 (8.10mm ~ 8.50mm)
Feature :
Backshell
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Termination :
Crimp
Series :
3k
Packaging :
Bulk
Plug, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 12 Positions Crimp Gold Chrome Bulk L Push-Pull
FGL.3K.312.CYMC85Z Overview
FGL.3K.312.CYMC85Z Features
3K series
FGL.3K.312.CYMC85Z Applications
There are a lot of LEMO
FGL.3K.312.CYMC85Z Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER