FGL.0K.302.CLLC35
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGL.0K.302.CLLC35
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG FMALE 2P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Series :
0K
Shell Finish :
Chrome
Orientation :
L
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Feature :
Backshell
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Current Rating :
10A
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant, Waterproof
Contact Material :
Bronze
Fastening Type :
Push-Pull
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Material :
Brass
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Free Hanging
Shell Size - Insert :
302
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Silver
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
2
Termination :
Solder Cup
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Cable Opening :
0.122 ~ 0.138 (3.10mm ~ 3.50mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
FGL.0K.302.CLLC35
Plug, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk L Push-Pull
FGL.0K.302.CLLC35 Overview
FGL.0K.302.CLLC35 Features
0K series
FGL.0K.302.CLLC35 Applications
There are a lot of LEMO
FGL.0K.302.CLLC35 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER