FGL.2K.318.CYMC75Z
Mfr.Part #
FGL.2K.318.CYMC75Z
Description
LKP KEYL 18C CHR 7.5MM C BR
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
5.5A
Primary Material :
Metal
Applications :
Number of Positions :
18
Voltage Rating :
Series :
2k
Brass, Chrome
Features :
Backshell
Ingress Protection :
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Polyetheretherketone (PEEK)
Mounting Feature :
Contact Finish Thickness - Mating :
5.90µin (0.150µm)
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Product Status :
Active
Termination :
Crimp
Cable Opening :
0.280 ~ 0.295 (7.10mm ~ 7.50mm)
Shell Size - Insert :
318
Shell Size, MIL :
Package :
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Plug, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Chrome L Push-Pull, Detent Lock
FGL.2K.318.CYMC75Z Overview
FGL.2K.318.CYMC75Z Features
2K series
FGL.2K.318.CYMC75Z Applications
There are a lot of LEMO
FGL.2K.318.CYMC75Z Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER