FGL.1K.307.CYMC65Z
Mfr.Part #
FGL.1K.307.CYMC65Z
Description
LKP KEYL 7C CHR 6.5MM C BR
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
Bronze
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Crimp
Product Type :
Standard Circular Connector
Fastening Type :
Push-Pull
Cable Opening :
0.240 ~ 0.256 (6.10mm ~ 6.50mm)
Current Rating (Amps) :
7A
Color :
Silver
Contact Finish Thickness - Mating :
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Series :
1k
Subcategory :
Circular Connectors
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Primary Material :
Metal
Mounting Feature :
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Shielding :
Shielded
Features :
Backshell
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Orientation :
L
Shell Size, MIL :
Applications :
Product Status :
Active
Connector Type :
Plug, Male Pins
RoHS :
Details
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
7
Brand :
Tradename :
K Series
Package :
Bulk
Shell Size - Insert :
307
Product Category :
Standard Circular Connector
Shell Finish :
Chrome
Shell Material :
Brass
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 7 Positions Crimp Gold Chrome L Push-Pull
FGL.1K.307.CYMC65Z Overview
FGL.1K.307.CYMC65Z Features
1K series
FGL.1K.307.CYMC65Z Applications
There are a lot of LEMO
FGL.1K.307.CYMC65Z Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER