FGL.0K.304.CLLC50Z
Mfr.Part #
FGL.0K.304.CLLC50Z
Description
LKP KEYL 4C CHR 5.0MM C BR
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
7A
Product Status :
Active
Contact Finish Thickness - Mating :
5.90µin (0.150µm)
Series :
0K
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Shell Material :
Brass
Termination :
Solder Cup
Voltage Rating :
Package :
Bulk
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Positions :
4
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
Shell Size - Insert :
304
Orientation :
L
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Primary Material :
Metal
Mounting Feature :
Features :
Backshell
Color :
Silver
Applications :
Cable Opening :
0.181 ~ 0.197 (4.60mm ~ 5.00mm)
Shell Finish :
Chrome
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Ingress Protection :
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER