FGL.0K.303.CLLC45Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGL.0K.303.CLLC45Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG FMALE 3P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
303
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant, Waterproof
Contact Material :
Bronze
Fastening Type :
Push-Pull
Cable Opening :
0.161 ~ 0.177 (4.10mm ~ 4.50mm)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Solder Cup
Color :
Silver
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Current Rating :
8A
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Orientation :
L
Shell Material :
Brass
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Feature :
Backshell
Series :
0K
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shielding :
Shielded
ECCN Code :
EAR99
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Mount :
Free Hanging
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Chrome
Plug, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 3 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk L Push-Pull
FGL.0K.303.CLLC45Z Overview
FGL.0K.303.CLLC45Z Features
0K series
FGL.0K.303.CLLC45Z Applications
There are a lot of LEMO
FGL.0K.303.CLLC45Z Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER