FGJ.3B.318.CYPD11
Mfr.Part #
FGJ.3B.318.CYPD11
Description
CONN PLUG FMALE 18POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Style :
Socket
Termination :
Crimp
Number of Positions :
18
Color :
Silver
Current Rating :
7A
Cable Opening :
0.398 ~ 0.433 (10.10mm ~ 11.00mm)
Ratings :
IP50
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Size - Insert :
318
Shell Finish :
Chrome
Mount :
Free Hanging
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Feature :
Backshell
Contact Gender :
FEMALE
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
Bronze
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
18mm
Pbfree Code :
yes
Shell Material :
Brass
Orientation :
J
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
58mm
Series :
3B
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Datasheets
FGJ.3B.318.CYPD11
Plug, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Chrome Bulk J Push-Pull
FGJ.3B.318.CYPD11 Overview
FGJ.3B.318.CYPD11 Features
3B series
FGJ.3B.318.CYPD11 Applications
There are a lot of LEMO
FGJ.3B.318.CYPD11 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER