FGJ.0B.302.CYMD42Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGJ.0B.302.CYMD42Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG FMALE 2POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Diameter :
9.5mm
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Brass
Cable Opening :
0.126 ~ 0.165 (3.20mm ~ 4.20mm)
Length :
36mm
Color :
Silver
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Number of Positions :
2
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Orientation :
J
Fastening Type :
Push-Pull
Current Rating :
10A
Series :
0B
Shell Finish :
Chrome
Ratings :
IP50
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Feature :
Backshell
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Plug, Female Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Free Hanging
Shell Size - Insert :
302
Gender :
FEMALE
Contact Style :
Socket
Termination :
Crimp
Contact Material :
Bronze
Datasheets
FGJ.0B.302.CYMD42Z
Plug, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 2 Positions Crimp Gold Chrome Bulk J Push-Pull
FGJ.0B.302.CYMD42Z Overview
FGJ.0B.302.CYMD42Z Features
0B series
FGJ.0B.302.CYMD42Z Applications
There are a lot of LEMO
FGJ.0B.302.CYMD42Z Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER