FGJ.3B.304.CLLD92Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGJ.3B.304.CLLD92Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG FMALE 4P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
3B
Length :
58mm
Mount :
Free Hanging
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Ratings :
IP50
Contact Material :
Bronze
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Cable Opening :
0.303 ~ 0.362 (7.70mm ~ 9.20mm)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
18mm
Shell Finish :
Chrome
Shell Size - Insert :
304
Shell Material :
Brass
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Solder Cup
Packaging :
Bulk
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Feature :
Backshell
Current Rating :
19A
Gender :
FEMALE
Shielding :
Shielded
Orientation :
J
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Color :
Silver
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Contact Style :
Socket
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
4
Fastening Type :
Push-Pull
Plug, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk J Push-Pull
FGJ.3B.304.CLLD92Z Overview
FGJ.3B.304.CLLD92Z Features
3B series
FGJ.3B.304.CLLD92Z Applications
There are a lot of LEMO
FGJ.3B.304.CLLD92Z Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER