FGJ.2B.316.CYMD62Z
Mfr.Part #
FGJ.2B.316.CYMD62Z
Description
LBP KEYJ 16C CHR 6.2MM D BR
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Package :
Brass, Chrome
Primary Material :
Metal
Plug, Female Sockets
Product Status :
Active
Crimp
Current Rating (Amps) :
6A
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Shell Size - Insert :
316
Brass
Voltage Rating :
Number of Positions :
16
Contact Finish - Mating :
Gold
Features :
Backshell
Mounting Feature :
Contact Finish Thickness - Mating :
5.90µin (0.150µm)
Cable Opening :
0.205 ~ 0.244 (5.20mm ~ 6.20mm)
Applications :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Size, MIL :
Plug, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Chrome J Push-Pull, Detent Lock
FGJ.2B.316.CYMD62Z Overview
FGJ.2B.316.CYMD62Z Features
2B series
FGJ.2B.316.CYMD62Z Applications
There are a lot of LEMO
FGJ.2B.316.CYMD62Z Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER