FGJ.2B.310.CYMD82Z
Mfr.Part #
FGJ.2B.310.CYMD82Z
Description
CONN PLUG FMALE 10POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Length :
50mm
Ratings :
IP50
Number of Positions :
10
Gender :
FEMALE
Shielded
HTS Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Diameter :
15mm
Packaging :
Bulk
Cable Opening :
0.283 ~ 0.323 (7.20mm ~ 8.20mm)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Mount :
Free Hanging
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Style :
Socket
Crimp
Feature :
Backshell
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
J
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Finish :
Chrome
Current Rating :
8A
Shell Size - Insert :
310
Plug, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Chrome Bulk J Push-Pull
FGJ.2B.310.CYMD82Z Overview
FGJ.2B.310.CYMD82Z Features
2B series
FGJ.2B.310.CYMD82Z Applications
There are a lot of LEMO
FGJ.2B.310.CYMD82Z Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER