FGJ.2B.308.CLLD92Z
Mfr.Part #
FGJ.2B.308.CLLD92Z
Description
CONN PLUG FMALE 8P GOLD SLDR CUP
Current Rating :
10A
Diameter :
15mm
Termination :
Solder Cup
Shell Size - Insert :
308
Number of Positions :
8
Cable Opening :
0.323 ~ 0.362 (8.20mm ~ 9.20mm)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
50mm
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Chrome
Plug, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 8 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk J Push-Pull
FGJ.2B.308.CLLD92Z Overview
FGJ.2B.308.CLLD92Z Features
2B series
FGJ.2B.308.CLLD92Z Applications
There are a lot of LEMO
FGJ.2B.308.CLLD92Z Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER