FGJ.2B.305.CYMD72
Mfr.Part #
FGJ.2B.305.CYMD72
Description
CONN PLUG FMALE 5POS GOLD CRIMP
Shell Size - Insert :
305
Diameter :
15mm
Length :
50mm
Series :
2B
Current Rating :
14A
Number of Positions :
5
Cable Opening :
0.244 ~ 0.283 (6.20mm ~ 7.20mm)
Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Datasheets
FGJ.2B.305.CYMD72
Plug, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 5 Positions Crimp Gold Chrome Bulk J Push-Pull
FGJ.2B.305.CYMD72 Overview
FGJ.2B.305.CYMD72 Features
2B series
FGJ.2B.305.CYMD72 Applications
There are a lot of LEMO
FGJ.2B.305.CYMD72 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER