FGJ.2B.303.CYMD62Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGJ.2B.303.CYMD62Z
Manufacturer
LEMO
Description
LBP KEYJ 3C CHR 6.2MM D BR
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Shell Material :
Brass
Primary Material :
Metal
Contact Finish Thickness - Mating :
5.90µin (0.150µm)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
Bronze
Applications :
Current Rating (Amps) :
17A
Orientation :
J
Series :
2B
Number of Positions :
3
Color :
Silver
Package :
Bulk
Mounting Feature :
Voltage Rating :
Shielding :
Shielded
Features :
Backshell
Product Status :
Active
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size, MIL :
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Termination :
Crimp
Cable Opening :
0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
Shell Size - Insert :
303
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Finish :
Chrome
Plug, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 3 Positions Crimp Gold Chrome J Push-Pull, Detent Lock
FGJ.2B.303.CYMD62Z Overview
FGJ.2B.303.CYMD62Z Features
2B series
FGJ.2B.303.CYMD62Z Applications
There are a lot of LEMO
FGJ.2B.303.CYMD62Z Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER