FGJ.2B.303.CLLD82
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGJ.2B.303.CLLD82
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG FMALE 3P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Backshell
Ratings :
IP50
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Current Rating :
17A
Gender :
FEMALE
Contact Finish - Mating :
Gold
Length :
50mm
Diameter :
15mm
Mount :
Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
3
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Shell Material :
Brass
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
303
Shell Finish :
Chrome
Shielding :
Shielded
Termination :
Solder Cup
Packaging :
Bulk
Orientation :
J
Cable Opening :
0.283 ~ 0.323 (7.20mm ~ 8.20mm)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Series :
2B
Pbfree Code :
yes
Contact Material :
Bronze
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Style :
Socket
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
FGJ.2B.303.CLLD82
Plug, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 3 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk J Push-Pull
FGJ.2B.303.CLLD82 Overview
FGJ.2B.303.CLLD82 Features
2B series
FGJ.2B.303.CLLD82 Applications
There are a lot of LEMO
FGJ.2B.303.CLLD82 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER