FGJ.1B.310.CLLD62Z
Mfr.Part #
FGJ.1B.310.CLLD62Z
Description
LBP KEYJ 10C CHR 6.2MM D BR
Shielded
Package :
Bulk
Voltage Rating :
Contact Finish - Mating :
Gold
Features :
Backshell
Contact Finish Thickness - Mating :
5.90µin (0.150µm)
Mounting Feature :
Shell Size, MIL :
Number of Positions :
10
Polyetheretherketone (PEEK)
Product Status :
Active
Shell Size - Insert :
310
Shell Material :
Brass
Applications :
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Cable Opening :
0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
Termination :
Solder Cup
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Current Rating (Amps) :
2.5A
Primary Material :
Metal
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Plug, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Chrome J Push-Pull, Detent Lock
FGJ.1B.310.CLLD62Z Overview
FGJ.1B.310.CLLD62Z Features
1B series
FGJ.1B.310.CLLD62Z Applications
There are a lot of LEMO
FGJ.1B.310.CLLD62Z Circular Connectors applications.
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER