FGJ.1B.310.CLLD42Z
Mfr.Part #
FGJ.1B.310.CLLD42Z
Description
LBP KEYJ 10C CHR 4.2MM D BR
Cable Opening :
0.122" ~ 0.165" (3.10mm ~ 4.20mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
5.90µin (0.150µm)
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Primary Material :
Metal
Brass
Applications :
Product Status :
Active
Termination :
Solder Cup
Features :
Bronze
Shell Size, MIL :
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Voltage Rating :
Gold
Current Rating (Amps) :
2.5A
Shell Size - Insert :
310
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Shell Finish :
Chrome
Package :
Bulk
Number of Positions :
10
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Mounting Feature :
Plug, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Chrome J Push-Pull, Detent Lock
FGJ.1B.310.CLLD42Z Overview
FGJ.1B.310.CLLD42Z Features
1B series
FGJ.1B.310.CLLD42Z Applications
There are a lot of LEMO
FGJ.1B.310.CLLD42Z Circular Connectors applications.
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER