FGJ.1B.308.CYMD52
Mfr.Part #
FGJ.1B.308.CYMD52
Description
CONN PLUG FMALE 8POS GOLD CRIMP
59.0μin 1.50μm
Voltage - Rated DC :
1.84kV
Series :
1b
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Wire Gauge (Min) :
26 AWG
Bronze
Resistance :
50Ohm
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Copper, Gold, Nickel
Current Rating :
5A
Number of Positions :
8
Shell Size - Insert :
308
Voltage - Rated AC :
1.3kV
Length :
43mm
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Gender :
FEMALE
Diameter :
12mm
Datasheets
FGJ.1B.308.CYMD52
Plug, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 8 Positions Crimp Gold Chrome Bulk J Push-Pull
FGJ.1B.308.CYMD52 Overview
FGJ.1B.308.CYMD52 Features
1B series
FGJ.1B.308.CYMD52 Applications
There are a lot of LEMO
FGJ.1B.308.CYMD52 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER