FGJ.1B.307.CLLD42Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGJ.1B.307.CLLD42Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG FMALE 7P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
ECCN Code :
EAR99
Contact Material :
Bronze
Fastening Type :
Push-Pull
Orientation :
J
Current Rating :
7A
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Free Hanging
Ratings :
IP50
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Finish :
Chrome
Number of Positions :
7
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shell Material :
Brass
Feature :
Backshell
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Gender :
FEMALE
Diameter :
12mm
Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
307
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Style :
Socket
Cable Opening :
0.122 ~ 0.165 (3.10mm ~ 4.20mm)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Solder Cup
Length :
43mm
Series :
1b
Plug, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 7 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk J Push-Pull
FGJ.1B.307.CLLD42Z Overview
FGJ.1B.307.CLLD42Z Features
1B series
FGJ.1B.307.CLLD42Z Applications
There are a lot of LEMO
FGJ.1B.307.CLLD42Z Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER