FGJ.1B.306.CYMD72Z
Mfr.Part #
FGJ.1B.306.CYMD72Z
Description
CONN PLUG FMALE 6POS GOLD CRIMP
Series :
1b
Diameter :
12mm
Shell Material :
Brass
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
43mm
Current Rating :
7A
Number of Positions :
6
Shell Size - Insert :
306
Cable Opening :
0.244 ~ 0.283 (6.20mm ~ 7.20mm)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Termination :
Crimp
Plug, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 6 Positions Crimp Gold Chrome Bulk J Push-Pull
FGJ.1B.306.CYMD72Z Overview
FGJ.1B.306.CYMD72Z Features
1B series
FGJ.1B.306.CYMD72Z Applications
There are a lot of LEMO
FGJ.1B.306.CYMD72Z Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER