FGJ.1B.304.CYMD76
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGJ.1B.304.CYMD76
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG FMALE 4POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Push-Pull
Ratings :
IP50
Length :
43mm
Shell Finish :
Chrome
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Cable Opening :
0.283 ~ 0.299 (7.20mm ~ 7.60mm)
Shell Size - Insert :
304
Feature :
Backshell
Shielding :
Shielded
Orientation :
J
Contact Gender :
FEMALE
Number of Positions :
4
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Diameter :
12mm
Mount :
Free Hanging
Contact Material :
Bronze
Termination :
Crimp
Current Rating :
10A
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shell Material :
Brass
Pbfree Code :
yes
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Contact Style :
Socket
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
1b
Datasheets
FGJ.1B.304.CYMD76
Plug, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Crimp Gold Chrome Bulk J Push-Pull
FGJ.1B.304.CYMD76 Overview
FGJ.1B.304.CYMD76 Features
1B series
FGJ.1B.304.CYMD76 Applications
There are a lot of LEMO
FGJ.1B.304.CYMD76 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER