FGJ.0B.309.CLLD42Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGJ.0B.309.CLLD42Z
Manufacturer
LEMO
Description
LBP KEYJ 9C CHR 4.2MM D BR
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
9
Product Status :
Active
Package :
Bulk
Features :
Backshell
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature :
Shell Size - Insert :
309
Applications :
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Voltage Rating :
Contact Finish Thickness - Mating :
5.90µin (0.150µm)
Cable Opening :
0.126" ~ 0.165" (3.20mm ~ 4.20mm)
Primary Material :
Metal
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Contact Material :
Bronze
Color :
Silver
Series :
0B
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Orientation :
J
Shell Material :
Brass
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
2A
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL :
Termination :
Solder Cup
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Finish :
Chrome
Plug, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 9 Positions Solder Cup Gold Chrome J Push-Pull, Detent Lock
FGJ.0B.309.CLLD42Z Overview
FGJ.0B.309.CLLD42Z Features
0B series
FGJ.0B.309.CLLD42Z Applications
There are a lot of LEMO
FGJ.0B.309.CLLD42Z Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER