FGJ.0B.305.CYMD56
Mfr.Part #
FGJ.0B.305.CYMD56
Description
CONN PLUG FMALE 5POS GOLD CRIMP
Shell Size - Insert :
305
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
9.5mm
Length :
36mm
Cable Opening :
0.209 ~ 0.220 (5.30mm ~ 5.60mm)
Current Rating :
6.5A
Contact Material :
Bronze
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
5
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Series :
0B
Datasheets
FGJ.0B.305.CYMD56
Plug, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 5 Positions Crimp Gold Chrome Bulk J Push-Pull
FGJ.0B.305.CYMD56 Overview
FGJ.0B.305.CYMD56 Features
0B series
FGJ.0B.305.CYMD56 Applications
There are a lot of LEMO
FGJ.0B.305.CYMD56 Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER