FGG.6E.336.CLAC27
Mfr.Part #
FGG.6E.336.CLAC27
Description
CONN CIRC PLUG 36P GOLD SLDR CUP
Circular Connector Assemblies
Series :
6E
Shell Size - Insert :
336
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Current Rating :
8A
Contact Material :
Brass, Bronze
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant, Waterproof
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Color :
Silver
Shell Finish :
Chrome
Contact Finish - Mating :
Gold
Cable Opening :
1.028 ~ 1.063 (26.10mm ~ 27.00mm)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Fastening Type :
Push-Pull
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Number of Positions :
36
Shielding :
Shielded
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Plug, Female Sockets and Male Pins
Packaging :
Bulk
Feature :
Backshell
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Termination :
Solder Cup
Shell Material :
Brass
Orientation :
Keyed
Datasheets
FGG.6E.336.CLAC27
Plug, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 36 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
FGG.6E.336.CLAC27 Overview
FGG.6E.336.CLAC27 Features
6E series
FGG.6E.336.CLAC27 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.6E.336.CLAC27 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER