FGG.00.302.CLAD35
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGG.00.302.CLAD35
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
Stock
262
In Stock :
262
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Gender :
Male
Length :
28.5mm
Shielding :
Shielded
Current Rating :
5A
Cable Opening :
0.106 ~ 0.138 (2.70mm ~ 3.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Feature :
Backshell
Connector Type :
Plug, Male Pins
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated AC :
350V
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Push-Pull
Packaging :
Bulk
Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Diameter :
6.4mm
Shell Material :
Brass
Termination :
Solder Cup
ECCN Code :
EAR99
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mount :
Cable, Free Hanging
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Ratings :
IP50
Contact Resistance :
7.5mOhm
Orientation :
G
Contact Style :
Pin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Series :
00B
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
yes
Shell Size - Insert :
302
Shell Finish :
Chrome
Number of Positions :
2
Datasheets
FGG.00.302.CLAD35
LEMO FGG.00.302.CLAD35
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.00.302.CLAD35 Overview
FGG.00.302.CLAD35 Features
00B series
FGG.00.302.CLAD35 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.00.302.CLAD35 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER