FGG.5K.310.CYCC10E
Mfr.Part #
FGG.5K.310.CYCC10E
Description
CONN PLUG MALE 10POS GOLD CRIMP
Shell Size - Insert :
310
Number of Positions :
10
Cable Opening :
0.378 ~ 0.413 (9.60mm ~ 10.50mm)
Series :
5k
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Termination :
Crimp
Current Rating :
20A
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.5K.310.CYCC10E Overview
FGG.5K.310.CYCC10E Features
5K series
FGG.5K.310.CYCC10E Applications
There are a lot of LEMO
FGG.5K.310.CYCC10E Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER