FGG.5B.310.CLAD25
Mfr.Part #
FGG.5B.310.CLAD25
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Circular Connector Assemblies
Orientation :
G
Packaging :
Bulk
Gender :
Male
Cable Opening :
0.929 ~ 0.984 (23.60mm ~ 25.00mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Termination :
Solder Cup
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Brass
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Chrome
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
5B
Color :
Silver
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shell Size - Insert :
310
Current Rating :
20A
Length :
103mm
Feature :
Backshell
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Diameter :
35mm
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Number of Positions :
10
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Style :
Pin
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
FGG.5B.310.CLAD25
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.5B.310.CLAD25 Overview
FGG.5B.310.CLAD25 Features
5B series
FGG.5B.310.CLAD25 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.5B.310.CLAD25 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER