FGG.4K.310.CNAC10Z
Mfr.Part #
FGG.4K.310.CNAC10Z
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Brass
Cable Opening :
0.378 ~ 0.413 (9.60mm ~ 10.50mm)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
17A
Shell Size - Insert :
310
Orientation :
G
Feature :
Backshell
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Color :
Silver
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant, Waterproof
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Positions :
10
Series :
4k
Fastening Type :
Push-Pull
Termination :
Solder Cup
Material Flammability Rating :
UL94 V-2
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Mount :
Free Hanging
Shell Finish :
Chrome
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.4K.310.CNAC10Z Overview
FGG.4K.310.CNAC10Z Features
4K series
FGG.4K.310.CNAC10Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.4K.310.CNAC10Z Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER