FGG.4B.858.CLAM62Z
Mfr.Part #
FGG.4B.858.CLAM62Z
Description
CONN PLUG MALE 20P GOLD SLDR CUP
Current Rating :
7A
Cable Opening :
0.205 ~ 0.244 (5.20mm ~ 6.20mm)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Number of Positions :
20 (18 + 2 Coax)
Termination :
Solder Cup
Shell Size - Insert :
858
FGG.4B.858.CLAM62Z Overview
FGG.4B.858.CLAM62Z Features
4B series
FGG.4B.858.CLAM62Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.4B.858.CLAM62Z Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER