FGG.4B.330.CNAD16Z
Mfr.Part #
FGG.4B.330.CNAD16Z
Description
CONN PLUG MALE 30P GOLD SLDR CUP
Shielded
Current Rating :
5A
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Cable Opening :
0.594 ~ 0.630 (15.10mm ~ 16.00mm)
Mount :
Free Hanging
Material Flammability Rating :
UL94 V-2
Number of Positions :
30
Shell Size - Insert :
330
Insert Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Termination :
Solder Cup
Ratings :
IP50
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 30 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.4B.330.CNAD16Z Overview
FGG.4B.330.CNAD16Z Features
4B series
FGG.4B.330.CNAD16Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.4B.330.CNAD16Z Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER