FGG.4B.324.CLCD15Z
Mfr.Part #
FGG.4B.324.CLCD15Z
Description
CONN PLUG MALE 24POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Contact Style :
Pin
Backshell
Gender :
Male
Length :
75mm
Shell Size - Insert :
324
Cable Opening :
0.535 ~ 0.591 (13.60mm ~ 15.00mm)
Termination :
Crimp
Number of Positions :
24
Current Rating :
7A
UL94 V-0
Diameter :
25mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.4B.324.CLCD15Z Overview
FGG.4B.324.CLCD15Z Features
4B series
FGG.4B.324.CLCD15Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.4B.324.CLCD15Z Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER