FGG.4B.320.CYCD15Z
Mfr.Part #
FGG.4B.320.CYCD15Z
Description
CONN PLUG MALE 20POS GOLD CRIMP
UL94 V-0
Contact Style :
Pin
Number of Positions :
20
Length :
75mm
Shielding :
Shielded
Diameter :
25mm
Shell Size - Insert :
320
Current Rating :
8A
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Free Hanging (In-Line)
Gender :
Male
Termination :
Crimp
Cable Opening :
0.535 ~ 0.591 (13.60mm ~ 15.00mm)
Shell Material :
Brass
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 20 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.4B.320.CYCD15Z Overview
FGG.4B.320.CYCD15Z Features
4B series
FGG.4B.320.CYCD15Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.4B.320.CYCD15Z Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER