FGG.4B.320.CLAD12Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGG.4B.320.CLAD12Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 20P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Style :
Pin
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Number of Positions :
20
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Mount :
Free Hanging
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Shell Finish :
Chrome
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Current Rating :
8A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Material :
Brass
Shielding :
Shielded
Length :
75mm
Orientation :
G
Connector Type :
Plug, Male Pins
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Color :
Silver
Gender :
Male
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Backshell
Ratings :
IP50
Diameter :
25mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
4B
Shell Size - Insert :
320
Cable Opening :
0.417 ~ 0.472 (10.60mm ~ 12.00mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Solder Cup
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 20 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.4B.320.CLAD12Z Overview
FGG.4B.320.CLAD12Z Features
4B series
FGG.4B.320.CLAD12Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.4B.320.CLAD12Z Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER