FGG.4B.312.CYCD15Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGG.4B.312.CYCD15Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 12POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Current Rating (Amps) :
12A
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
4B
Shell Finish :
Chrome
Shell Material :
Brass
Color :
Silver
Number of Positions :
12
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
G
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Push-Pull
Cable Opening :
0.535 ~ 0.591 (13.60mm ~ 15.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Shell Size - Insert :
312
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Feature :
Backshell
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 12 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.4B.312.CYCD15Z Overview
FGG.4B.312.CYCD15Z Features
4B series
FGG.4B.312.CYCD15Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.4B.312.CYCD15Z Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER