FGG.4B.306.CLAM82Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGG.4B.306.CLAM82Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 6P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Material :
Brass
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Series :
4B
Shell Finish :
Chrome
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Size - Insert :
306
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
G
Feature :
Backshell
Mount :
Free Hanging
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Style :
Pin
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
6
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Current Rating :
24A
Length :
75mm
Gender :
Male
Shielding :
Shielded
Cable Opening :
0.283 ~ 0.323 (7.20mm ~ 8.20mm)
Ratings :
IP50
Color :
Silver
Termination :
Solder Cup
Diameter :
25mm
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.4B.306.CLAM82Z Overview
FGG.4B.306.CLAM82Z Features
4B series
FGG.4B.306.CLAM82Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.4B.306.CLAM82Z Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER