FGG.3K.307.CLAC10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGG.3K.307.CLAC10
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 7P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
3k
Termination :
Solder Cup
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Feature :
Backshell
Orientation :
G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Chrome
Color :
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
307
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Cable Opening :
0.378 ~ 0.394 (9.60mm ~ 10.00mm)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating :
15A
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant, Waterproof
Mount :
Free Hanging
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Positions :
7
Shell Material :
Brass
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
FGG.3K.307.CLAC10
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 7 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.3K.307.CLAC10 Overview
FGG.3K.307.CLAC10 Features
3K series
FGG.3K.307.CLAC10 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.3K.307.CLAC10 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER