FGG.3K.303.CLAC10Z
Mfr.Part #
FGG.3K.303.CLAC10Z
Description
CONN PLUG MALE 3P GOLD SLDR CUP
Mount :
Free Hanging
Series :
3k
Current Rating :
25A
Cable Opening :
0.378 ~ 0.394 (9.60mm ~ 10.00mm)
Shell Size - Insert :
303
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Positions :
3
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant, Waterproof
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Finish :
Chrome
Color :
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 3 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.3K.303.CLAC10Z Overview
FGG.3K.303.CLAC10Z Features
3K series
FGG.3K.303.CLAC10Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.3K.303.CLAC10Z Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER