FGG.3B.320.CYCD12Z
Mfr.Part #
FGG.3B.320.CYCD12Z
Description
LBP KEYG 20C CHR 12.0MM D BR
Circular Connector Assemblies
Primary Material :
Metal
Number of Positions :
20
Cable Opening :
0.425 ~ 0.469 (10.80mm ~ 11.90mm)
Current Rating (Amps) :
6A
Brass, Chrome
Features :
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Shell Size - Insert :
320
Package :
Bulk
Mounting Feature :
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Applications :
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4µin (1.00µm)
Voltage Rating :
Product Status :
Active
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 20 Positions Crimp Gold Chrome G Push-Pull, Detent Lock
FGG.3B.320.CYCD12Z Overview
FGG.3B.320.CYCD12Z Features
3B series
FGG.3B.320.CYCD12Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.3B.320.CYCD12Z Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER