FGG.3B.316.CLAD11
Mfr.Part #
FGG.3B.316.CLAD11
Description
CONN PLUG MALE 16P GOLD SLDR CUP
Shell Size - Insert :
316
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Cable Opening :
0.398 ~ 0.433 (10.10mm ~ 11.00mm)
3B
Pbfree Code :
yes
Termination :
Solder Cup
Diameter :
18mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Current Rating :
8A
Gender :
Male
39.4μin 1.00μm
Ratings :
IP50
Length :
58mm
Packaging :
Number of Positions :
16
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Contact Style :
Pin
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Mount :
Free Hanging
Color :
Silver
Feature :
Plug, Male Pins
Datasheets
FGG.3B.316.CLAD11
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 16 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.3B.316.CLAD11 Overview
FGG.3B.316.CLAD11 Features
3B series
FGG.3B.316.CLAD11 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.3B.316.CLAD11 Circular Connectors applications.
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER