FGG.3B.316.CLAD10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGG.3B.316.CLAD10
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 16P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Termination :
Solder Cup
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Gender :
Male
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Cable Opening :
0.362 ~ 0.394 (9.20mm ~ 10.00mm)
Mount :
Free Hanging
Wire/Cable Gauge :
22 AWG
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Chrome
Number of Positions :
16
Shell Size - Insert :
316
Color :
Silver
Ratings :
IP50
Feature :
Backshell
Shielding :
Shielded
Length :
58mm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Material :
Brass
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Series :
3B
Diameter :
18mm
Contact Style :
Pin
Orientation :
G
Current Rating :
8A
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Datasheets
FGG.3B.316.CLAD10
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 16 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.3B.316.CLAD10 Overview
FGG.3B.316.CLAD10 Features
3B series
FGG.3B.316.CLAD10 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.3B.316.CLAD10 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER